TRENING EMS – CO TO TAKIEGO?

HISTORIA

EMS czyli elektrostymulacja mięśni jest sukcesywnie rozwijana w sporcie i fizjoterapii od lat 60 XX wieku. Natomiast pierwsze naukowe dowody, na to, że mięśnie mogą być aktywowane przez prąd, dostarczył włoski badacz, Luigi Galvani, który w swoim badaniu, wykonanym na żabach, udowodnił pobudliwość tkanki mięśniowej poprzez stymulację elektryczną. My jednak skupimy się na elektrostymulacji, jako metodzie treningowej.
W tym aspekcie, pionierami byli rosyjski naukowcy. W latach 60-tych, technika elektrostymulacji, została opracowana przez Y. Kotz’a i nazwana później stymulacją rosyjską albo prądami Kotz’a. W metodzie tej wykorzystuje się średni zakres fal, które mają szerokie zastosowanie w fizykoterapii.
Naukowcy z Rosji postanowili wykorzystać zjawisko kurczenia się mięśni pod wpływe impulsów elektrycznych i w wyniku wielu badań i eksperymentów, osiągnęli niesamowite efekty. Stymulowali mięśnie rosyjskich sportowców wyczynowych i efekt przyrostu siły mięśniowej – około 30-40%, oraz muskulatury, miał swoje odzwierciedlenie w wynikach sportowych.

W 2003 roku mieliśmy okazję obserwować, powstanie pierwszych systemów do treningu całego ciała z wykorzystaniem technologii EMS. Metoda ta, doskonale łączy ze sobą dwa aspekty: treningowy oraz rehabilitacyjny.

EMS W REHABILITACJI

Metoda elektrostymulacji rozwinęła się w fizjoterapii, przede wszystkim, jako forma łagodzenia bólu, oraz jako forma stymulacji u osób z zanikiem mięśniowym. Dodatkowo można zaobserwować, bardzo dobre rezultaty w zaniku prostym, stymulacji zrostu kostnego, chęci zwiększenia ruchomości w stawach, a także w przypadkach porażenia obwodowego mniejszego stopnia.
Metoda ta jest także skutecznie stosowana u osób, które mają problemy z aktywacją poszczególnych grup mięśniowych, albo w ogóle problemy z wykonywaniem niektórych ćwiczeń. Dodatkowo EMS można wykorzystać u osób starszych, osób z problemami z kręgosłupem, prawidłową postawą. Taki trening statyczny można przeprowadzić nawet na siedząco.

TRENING EMS – JAK TO WYGLĄDA?

KROK PIERWSZY

Wywiad z trenerem. Osoba trenująca zostanie poinformowana o przeciwwskazaniach do treningu, skutkach. Omówione zostaną najważniejsze cele treningowe. Po tych ustaleniach następuje poinstruowanie o tym, jak należy zachowywać się podczas treningu i czego nie należy robić.

KROK DRUGI

Na specjalną bieliznę do EMS (dopasowany bawełniany strój składający się z koszulki oraz spodni) zostanie nałożony kombinezon, składający się z kamizelki, pasa na pośladki, opasek na ręce i nogi. W kombinezonie mamy zestaw elektrod, które będą odpowiednio stymulować poszczególne partie mięśniowe. Kombinezon przed założeniem jest namaczany wodą, aby działało przewodzenie.

KROK TRZECI

Osoba trenująca zostaje podłączona do specjalnego stymulatora, narzędzia treningowego( u nas XBody) i rozpoczynamy trening od ustawienia podstawowych parametrów na rozgrzewkę. Ustawienie parametrów to odpowiednie podniesienie mocy na poszczególnych partiach mięśniowych oraz mocy ogólnej (wszystkie partie na raz). Częstotliwość oraz moc elektrostymulacji jest dostosowana przez trenera, do osoby trenującej. Trener dobiera zestaw ćwiczeń i pomaga je wykonywać poprawnie, towarzysząc danej osobie przez cały trening. Zestaw treningowy jest adekwatny do celu, wytrenowania oraz ograniczeń osoby trenującej.
Część treningowa trwa 20 minut, a po niej następuje relaks (także z elektrostymulacją).

EFEKTY TRENINGU EMS

Podczas 20- minutowego treningu z elektrostymulacją nasze mięśnie mogą wykonać sto razy więcej skurczów niż podczas tradycyjnego, godzinnego treningu na siłowni. Przekłada się to oczywiście na osiągane efekty, które mogą być znacznie szybsze. Główną zaletą takiego treningu jest czas. Przy znacznej jego oszczędności, możemy poprawić sylwetkę, zwiększyć wytrzymałość, redukować tkankę tłuszczową, ale o tym poniżej. 

Trening EMS ma wiele zalet, oto najważniejsze z nich: 

  • utrata tkanki tłuszczowej
  • aktywizacja mięśni głębokich, które ciężko aktywować podczas zwykłego treningu
  • zwiększenie masy mięśniowej
  • zwiększenie wytrzymałości i siły mięśniowej
  • odciążenie stawów oraz układu kostnego
  • rehabilitacja osób mających problemy ruchowe
  • wymodelowanie pożądanej sylwetki 
  • ujędrnienie, poprawa wyglądu skóry
  • redukcja cellulitu
  • krótki czas trwania treningu
  • uniwersalność – trening EMS jest praktycznie dla każdego

Za zaletami muszą iść także wady, EMS też nie jest od nich wolny. Podczas treningu EMS mogą wystąpić efekty uboczne. Jedna forma treningu, jaką jest pobudzanie mięśni za pomocą elektrod i zaniechanie innych aktywności, może prowadzić do problemów z zachowaniem równowagi, ponieważ inne układy mogą nie nadążać za rozwojem mięśniowym. 

Istnieje także szereg przeciwwskazań do treningu EMS, są to m. in. : padaczka, zaburzenia psychiczne, powikłania cukrzycowe, ciąża, choroby serca (osoby z rozrusznikiem), przepukliny. W przypadku problemów zdrowotnych, najpierw osoba trenująca powinna zasięgnąć porady lekarza, czy może korzystać z takiej formy treningu.

PODSUMOWANIE

Szybkość efektów EMS, zauważalnych już po 4-6 tygodniach, idzie za szczególną popularnością takiej formy treningu w dzisiejszych czasach. Ważna jest opieka trenera, wykwalifikowanego i doświadczonego w takich treningach. 

EMS jest efektywny, pozwala skutecznie zredukować tkankę tłuszczową, zwiększyć masę mięśniową, pomaga w rehabilitacji. Musimy jednak pamiętać, że nie powinna być to jedyna forma aktywności w naszym życiu. Warto wypróbować taką formę treningu, dla samego siebie. Innowacyjność tej metody wykorzystywana jest w wielu studiach treningu. Jest to trening przyszłości, który pozwoli nam na oszczędność czasu i maksymalne wykorzystanie 20 minut treningu.